Sąskaitos atidarymas nepilnamečiams

Nuo pirmojo žygio iš namų į mokyklą iki išvykimo studijuoti į kitą miestą ar šalį – vaikų savarankiškumo ribos plečiasi jiems augant. Rūpesčių sūkuryje svarbu rasti laiko ir finansiniam švietimui – šeimoje įgytos praktinės žinios pravers visą gyvenimą.

„Naujuoju sezonu nereikėtų pamiršti su vaikais kalbėtis ir apie kasdienius piniginius reikalus, o geriausia mokymo priemonė – pačių tėvų atsakingas finansinis elgesys, – įsitikinęs Mantas Zalatorius, Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas. – Finansinį švietimą šeimoje verta pradėti kuo anksčiau.“

Kuo anksčiau – tuo geriau

Pokalbiai apie pinigus turėtų tapti natūralia bendravimo dalimi. Kiekvienas ne pirmos būtinybės pirkinys, kurio vaikas labai nori, turėtų būti įsigyjamas sudarius tam tikrą planą bei galimybes vaikui pačiam užsidirbti ir susitaupyti. Pavyzdžiui, patarti taupyti, atsidedant tam tikrą procentinę dalį nuo kišenpinigių; sudaryti galimybę papildomai užsidirbti padedant atlikti įvairius buities ar namų ruošos darbus; jei vaikas paauglys ir jau gali vasaros atostogų metų legaliai dirbti – skatinti tai daryti.

Asmeninio pavyzdžio galia

Svarbu suprasti, kad vaikai dažniausiai išmoksta iš to, ką mato darant, o ne ką girdi sakant. Jei norite, kad jūsų vaikai užaugę atsakingai elgtųsi su pinigais, pats elkitės šitaip jau dabar. Verta kuo anksčiau vaikus įtraukti į šeimos biudžeto valdymą: kartu aptarti visų poreikius, įvertinti jų svarbą, bent iš dalies drauge suplanuoti šeimos išlaidas ir pajamas, išsikelti finansinius tikslus. Vaikai ir jaunuoliai su tėvais kartu gali stebėti ir analizuoti išlaidų istoriją, užsibrėžti finansinius planus – kad ir nedidelius, bet įgyvendinamus.

Finansiniams pratimams – kišenpinigiai

Duodant kišenpinigių vaikams, reikėtų pasakyti, kam skirti pinigai, užsiminti apie galimybę dalį jų sutaupyti, įvardyti, kokie būtų tokio priimto sprendimo privalumai. Tačiau nepersistenkite kontroliuodami atžalos išlaidas: turėti savų pinigų ir leisti juos taip, kaip nori ir išmanai, ir yra asmeninė finansinė patirtis, kuriai norime paskatinti vaiką. Kada pradėti tai daryti – nuspręskite patys, atsižvelgdami į atžalos brandą ir poreikius.

Dėmesys saugumui

Kalbėdamiesi apie banko sąskaitą, mokėjimo korteles, elektroninę bankininkystę ir jas naudodami, atkreipkite vaikų dėmesį į saugumą tvarkant finansinius reikalus. Parodykite, kaip naudojatės elektroniniu ar mobiliuoju elektroniniu parašu, kartu apsilankykite interneto parduotuvėse norimai prekei užsisakyti arba bilietams rezervuoti. Kalbėkitės apie elektroninių parduotuvių patikimumą, nagrinėkite, kaip jį įvertinti kritiškai. Priminkite, kad savo prisijungimo duomenis reikia saugoti taip pat, kaip savo piniginę ir grynuosius.

Prieinami įrankiai

Vaikams derėtų leisti išmėginti tas pačias pinigų valdymo priemones, kurias naudojate patys, ir jas aptarti. Tad galima pasitelkti įvairias formas: tiek grynuosius pinigus, tiek negrynuosius.

Mažieji gali būti mokomi taupyti nuo ankstyvos vaikystės, 2,5–3 metų. Nupirkite taupyklę ir žaidimo forma reguliariai meskite į ją monetas bei kalbėkitės, svajokite, drauge planuokite, ką įsigysite, kai surinksite reikiamą sumą.

Didžioji dalis Lietuvoje veikiančių kredito įstaigų suteikia galimybę vaikams nuo 7 metų naudotis mokėjimo kortele, primena LBA prezidentas M. Zalatorius. Bendra taisyklė – jeigu sąskaita atidaroma nepilnamečiui, apsilankius banko skyriuje, reikia pateikti tiek vaiko, tiek tėvų asmens tapatybės dokumentus. Priklausomai nuo banko, konkrečios vaiko bei šeimos situacijos gali būti paprašyta papildomų dokumentų.

Iki sulaukiant 14-os metų sąskaitai tvarkyti reikės suaugusiųjų priežiūros. 14–18 metų nepilnamečiai gali patys disponuoti savo sąskaitos lėšomis su vieno iš tėvų, įtėvių ar globėjų sutikimu. Drąsiai kreipkitės į savo banką ir konsultuokitės. Jie neabejotinai padės išsirinkti geriausią pasiūlymą.

Bankų informacija apie sąskaitos atidarymą nepilnamečiams:

Citadele

Luminor 

Medicinos bankas

SEB

Swedbank

Šiaulių bankas