BDAR

EMQ press.png
2024 03 22

Europos pinigų viktorina, suteikianti galimybę moksleiviams pasitikrinti savo žinias finansinio raštingumo srityje, šiemet Lietuvoje sudomino daugiau nei 2500 mokinių iš 102 mokyklų – tiek jų dalyvavo nacionaliniame viktorinos ture. Geriausius rezultatus pasiekusi dviejų mokinių komanda iš Alytaus Jotvingių gimnazijos – Martyna Morazaitė ir Gabrielė Gurskaitė – kartu su savo mokytoja Virginija Klusevičiene keliaus į tarptautinį viktorinos finalą Briuselyje, kuris vyks balandžio 18-19 dienomis.

Nacionalinis Europos pinigų viktorinos turas Lietuvoje vyko nuotoliniu būdu. Viktorinos dalyviams buvo pateikta 15 klausimų, į kuriuos teisingai ir greičiausiai atsakiusios Alytaus Jotvingių gimnazijos moksleivės  pelnė nugalėtojų titulą.

„Džiaugiamės, kad viktorinoje dalyvaujančių moksleivių būrys kasmet gausėja ir norėtume ateityje padrąsinti įsitraukti jų dar daugiau. Klausimai nebuvo itin sudėtingi ar reikalaujantys ypatingų skaičiavimų – norint į juos atsakyti, labiausiai pravertė mokinių žingeidumas, noras domėtis įvairiomis temomis. Nemažai klausimų buvo susiję su dabartinėmis aktualijomis, kurias neabejotinai pajunta ir paaugliai – infliacija, taupymas, asmeninių finansų valdymas, investavimo pagrindai. Dėmesio skirta ir šiuo metu aktualiai sukčiavimo prevencijai – skatinome mokinius išmokti atpažinti finansinius sukčius. Ne tiek svarbu, ar viktorinos dalyviams pavyko teisingai atsakyti į visus klausimus, ar į keletą – šios iniciatyvos tikslas yra sudominti paauglius finansinio raštingumo pagrindais dar prieš žengiant į savarankišką gyvenimą“, – sakė Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentė dr. Eivilė Čipkutė.

II vietą viktorinoje pelnė Saulė Kudarauskaitė ir Juna Česnulevičiūtė iš Vilniaus Simono Stanevičiaus progimnazijos, III-ąją – Vilniaus jėzuitų gimnazijos Mato Kopūsto ir Beno Žilinsko komanda. Šios komandos apdovanojamos LBA įsteigtais piniginiais prizais.

„Ruošdamiesi viktorinai, peržvelgėme praėjusių metų testus ir išsamiau panagrinėjome finansinio raštingumo temas. Šio amžiaus jaunuoliams, kurie dalyvauja viktorinoje, gimnazijoje dar nėra dėstomi ekonomikos pagrindai, tad jie ir patys dėjo daug pastangų, ieškodami žinių finansinėmis temomis. Galiausiai lėmė jų gebėjimas susikaupti, greitai ir teisingai atsakyti į klausimus, išvengti klaidų – tiesą sakant, klasė viktorinoje dalyvavo taip azartiškai, kad tai priminė krepšinio rungtynes. Vaikai labai džiaugėsi savo komandos laimėjimu“, - pasakoja Alytaus Jotvingių gimnazijos matematikos mokytoja V. Klusevičienė.

Ji priduria, kad Europos pinigų viktorina apskritai smarkiai motyvuoja moksleivius pasigilinti į asmeninių finansų, ekonomines temas: „Jie emocingai įsitraukia į tokius renginius, o emocijos drauge su žiniomis duoda puikių rezultatų.“ Finansinio raštingumo temas alytiškės moksleivės nagrinės ir toliau, ruošdamosis viktorinos finalui, kuris vyks Briuselyje.

Europos pinigų viktorinos finale Lietuvos atstovės Martyna ir Gabrielė varžysis su kitų šalių dalyviais ir galės laimėti Europos bankų federacijos (EBF) įsteigtus prizus. Mokinių ir jas lydinčios mokytojos kelionę į viktorinos finalą finansuos LBA.

Lietuvoje viktoriną koordinuojanti LBA organizuodama šį renginį bendradarbiauja su ekonominio švietimo bei verslumo ugdymo organizacija „Lietuvos Junior Achievement“.

Praėjusiais metais Europos pinigų viktorinoje dalyvavo mokiniai iš  28-ių Europos šalių. Pergalę pelnė komanda iš Graikijos, o Lietuvai konkurse atstovavo mokiniai iš Šiaulių Gegužių progimnazijos.

Šią savaitę Europoje ir visame pasaulyje minima pinigų savaitė, kurios metu siekiama pabrėžti finansinio švietimo svarbą ir paskatinti gilinti žinias apie asmeninius finansus bei pinigus apskritai. Europos bankų federacijai tai jau jubiliejinė, 10-toji Europos pinigų savaitė, kurios dalis yra ir Europos pinigų viktorina.

Europos bankų federacija viktoriną organizuoja nuo 2017 metų. Praėjusiais metais joje dalyvavo 37 504 paaugliai iš įvairių ES valstybių. Atstovus į viktorinos finalą Briuselyje pernai delegavo Airija, Albanija, Austrija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Ispanija, Islandija, Italija, Latvija, Lenkija, Lichtenšteinas, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Norvegija, Portugalija, Rumunija, Serbija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Šiaurės Makedonija, Švedija, Ukraina, Vengrija ir Vokietija.

16 504 059

Bankų klientų skaičius

28 339 417

Paskolų portfelis, tūkst. €

7 470

Sektoriaus darbuotojų skaičius
Nariai
 • Citadele
 • EM bank
 • Kreda
 • Lietuvos centrinė kredito unija
 • Luminor
 • OP
 • Revolut
 • SEB
 • Swedbank
 • Šiaulių bankas
 • Urbo bankas
Asocijuoti nariai
 • Creditinfo
 • INVL
 • Intrum
 • Nh-cap
 • Scorify
 • Skidsolutions