Vyriausybės planas – svarus, bankai prisidės prie bendrų veiksmų

Koronaviruso pandemijos sąlygomis šalies vyriausybei patvirtinus ekonomikos skatinimo ir pagalbos verslui kontekste planą, Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas Mantas Zalatorius jį vertina kaip operatyvų ir labai svarbų žingsnį suvaldant neigiamą neeilinės situacijos poveikį. Savo ruožtu bankai yra pasirengę prisidėti prie bendrų koordinuotų veiksmų ir bendradarbiauti su klientais, laikinai praradusiais pajamas.

M. Zalatoriaus komentaras žiniasklaidai:

„Džiugu, kad valstybė operatyviai reaguoja į neeilinę situaciją ir inicijuoja bendrus koordinuotus veiksmus. Svarbiausia, kad jau numatyti neatidėliotini reikiami resursai gyventojų sveikatos apsaugai ir papildomoms gydytojų socialinėms garantijoms bei priimti strateginiai šalies ūkio ateičiai svarbūs sprendimai.

Manome, kad Vyriausybės plane numatytos priemonės ir pinigų suma yra užtektinai svarios, kad jų įgyvendinimas bent iš dalies amortizuotų neigiamus pandemijos efektus. Svarbu, kad planas būtų lankstus, nes situacijai keičiantis jį gali prireikti koreguoti.

Šalyje veikiantys bankai pasirengę prisidėti prie bendrų veiksmų. Tik veikdami išvien, išspręsime šios išskirtinės situacijos keliamus iššūkius.

Šiuo metu šalies finansų sektorius yra stabiliausias per visą Nepriklausomybės laikotarpį ir geriau nei bet kada iki šiol pasirengęs galimiems sukrėtimams. Naujausiais duomenimis, bankų kapitalo pakankamumo rodikliai ženkliai viršija nustatytus reikalavimus. Tai suteikia bankams daug daugiau manevro laisvės. Tačiau labai svarbu suprasti, kad vien finansų sektoriaus pastangų susiklosčiusioje situacijoje nepakanka – minimizuoti jos neigiamus padarinius galime tik visi kartu.

Bankai puikiai supranta nerimą dėl neapibrėžtumo ir yra pasirengę bendradarbiauti su finansinių įsipareigojimų turinčiais klientais, laikinai praradusiais pajamas. Kiekvienas atvejis yra individualus ir gali būti išspręstas bankui ir klientui bendradarbiaujant. Tad svarbiausia – laiku pasidalinti nuogąstavimais ir pradėti ieškoti abiem pusėms priimtinų sprendimo būdų.

Vadovaujantis galiojančiais teisės aktais ir Vyriausybės patvirtintu ekonomikos skatinimo ir pagalbos verslui planu, bankų paskolas turintys gyventojai, susidūrę su finansiniais sunkumais, gali kreiptis dėl vadinamųjų kredito atostogų – būsto paskolų įmokų mokėjimo atidėjimo.

Finansinių įsipareigojimų turintiems gyventojams norime priminti, kad šios priemonės nėra taikomos automatiškai. Tam būtinas paties kliento kreipimasis.

Įvertinus karantino specifiką, prašome visų klientų supratingumo ir rekomenduotume kreiptis į banką tik faktiškai netekus pajamų. Primename, kad karantino metu primygtinai rekomenduojama naudotis interneto banku bei nuotolinėmis specialistų konsultacijomis.

Kilus būtinybei apsilankyti skyriuje, klientams patariama pirmiausia susipažinti su aktualia informacija dėl paslaugų teikimo karantino metu konkretaus banko interneto svetainėje.“