Sukčiai griebiasi ir romantikos: mezgant pažintis internete, pravers apdairumas

Vadinamasis romantinis sukčiavimas, kai iš pažiūros nuoširdi virtuali pažintis išvirsta į finansinius nuostolius – vienas iš dažnai pasitaikančių apgavysčių internete scenarijų. Artėjant Šv. Valentino dienai, Lietuvos bankų asociacija (LBA) primena: mūsų emocijos bei lūkesčiai yra palankiausia dirva sukčių darbui, tad ieškant pažinčių elektroninėje erdvėje, būtina išsaugoti budrumą.

Atvejai, kai susirašinėjimo draugas užsienietis prisistato slaptoje misijoje tarnaujančiu kariu, ir po kurio laiko paprašo „nedidelės“ paslaugos – pavyzdžiui, sumokėti muitą už jo daiktų pristatymą, atlikti kitokį pavedimą, susijusį su finansais, – nėra reti ir Lietuvoje. Keblesniais atvejais virtualūs įsimylėjėliai pasitikėjimui sustiprinti būna sudarę „santuoką“ tokią paslaugą teikiančiose interneto svetainėse.

Paaiškėjus tiesai, situacija būna ypač skaudi, nes romantiniai sukčiai dažniausiai negaili laiko įdirbiui: bendravimas su potencialia auka gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių.

Didžiojoje Britanijoje atliktų tyrimų duomenimis, dauguma tokių sukčiavimų aukų – moterys. Be to, jos vidutiniškai praranda dvigubai daugiau lėšų nei vyrai.

Dažniausiai šis sukčiavimo būdas sutinkamas interneto pažinčių svetainėse, tačiau, siekdami užmegzti kontaktą, apgavikai naudojasi ir socialiniais tinklais bei elektroniniu paštu.

Kita scenarijaus kryptis – pradėjus nuo meilaus susirašinėjimo, vėliau ateina prašymai pasidalyti savo intymiomis nuotraukomis ar vaizdo įrašais, tada – šantažas, reikalaujant pervesti pinigų, arba, dar blogiau, patarpininkauti pervedant jų trečiajam asmeniui. Tad per patiklumą galima tapti ne tik nusikaltimo auka, bet ir bendrininku.

Primename 5 patarimus, aktualius ieškant pažinčių internete:

  1. Nepasiduokite emocijoms. Su naujuoju susirašinėjimo draugu ar drauge bendraujate porą savaičių, tačiau jau sulaukiate liepsningų prisipažinimų įsimylėjus? Nesileiskite užvaldomi iliuzijų ir pasistenkite galvoti blaiviai. Saugumas – pirmiausia.
  2. Fiksuokite ženklus. Rašybos klaidos, anketa, kurios duomenys neatitinka to, ką pasakoja naujasis pažįstamas ar pažįstama, į nuoseklią istoriją nesugulančios istorijos apie savo gyvenimą, vis „nulūžtanti“ vaizdo kamera, neleidžianti pasikalbėti realiu metu... Neieškokite pateisinimų, kai melas bado akis. Būkite atidūs, bendraudami užsienio kalba.
  3. Asmeniniai duomenys – tik jūsų. Saugokitės prašymų pervesti pinigų, neteikite savo mokėjimo kortelių, interneto bankininkystės duomenų, asmens dokumentų kopijų.
  4. Nedarykite pavedimų kito asmens vardu. Iš pažiūros nekaltas veiksmas gali paversti jus pinigų plovimo schemos dalimi, o pinigų plovimas yra nusikaltimas. Nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės.
  5. Supratę, jog tapote auka, nutraukite bendravimą, tačiau, jeigu įmanoma, išsaugokite visą komunikaciją. Kreipkitės į teisėsaugą, o jeigu pateikėte ir savo banko sąskaitos duomenis – susisiekite su savo banku.

Daugiau informacijos – LBA interneto svetainėje.