Nuo metų pradžios šalies bankuose – apie 2000 naujų klientų iš Baltarusijos

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, nuo šių metų pradžios organizacijos vienijamos finansų ir kredito įstaigos atidarė jau apie 2000 sąskaitų Baltarusijos piliečiams. LBA nariai pasirengę suteikti visą reikalingą informaciją ir mūsų šalyje steigtis norinčioms kaimyninės šalies įmonėms. 

Anot LBA, esminiai banko sąskaitos atidarymo užsienio klientams – tiek fiziniams, tiek juridiniams – kriterijai yra pagrįstas ryšys su Lietuva bei ekonominės veiklos pagrindas ir tikslas.

Laikinojo LBA prezidento Aido Budrio teigimu, šalyje veikiantys bankai mielai bendradarbiauja su kiekvienu potencialiu klientu ir individualia tvarka nagrinėja visas užklausas. 

Sektoriaus patirtis rodo, kad kaimyninės Baltarusijos piliečiai mielai naudojasi finansų paslaugomis mūsų šalyje. Lietuvos banko turimais duomenimis, šiuo metu šalies bankuose sąskaitas yra atsidarę per 30 tūkst. baltarusių, dirbančių arba gyvenančių mūsų šalyje, taip pat per tūkstantį įmonių, kurių bent vienas savininkas yra Baltarusijos gyventojas. 

Vykstant diskusijai dėl sąlygų Baltarusijos verslams kurtis Lietuvoje, LBA primena, kad įmonės steigimo Lietuvoje tikslais svarbiausia atidaryti laikiną kaupiamąją sąskaitą, skirtą įstatiniam kapitalui pervesti. Šis reikalavimas galioja tiek šalies, tiek užsienio juridiniams asmenims. Svarbu žinoti, kad tokiai sąskaitai atidaryti nereikia atlikti nuodugnių kliento pažinimo procedūrų, kurios tampa privalomos norint pakeisti kaupiamąją sąskaitą į įmonės banko sąskaitą.

„Atlikti kliento pažinimo procedūras, kurios yra privalomos tiek klientais tampantiems šalies piliečiams, tiek svečiams, visas finansų įstaigas įpareigoja visose Europos Sąjungos šalyse taikomi pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos standartai. Finansų įstaigos privalo surinkti informaciją apie klientų veiklą, lėšų kilmę, naudos gavėjus, ir ją patikrinti nepriklausomame šaltinyje“, – akcentavo A. Budrys. 

Todėl natūralu, kad klientų, susijusių su trečiosiomis šalimis, atveju, informacijos surinkimas ir patikrinimas neretai užtrunka ilgiau, nes ši informacija turi būti patikrinta oficialiuose kitos valstybės registruose. Procesas priklauso ir nuo to, ar asmuo turi teisę gyventi Lietuvoje, kitaip tariant, yra šalies rezidentas, ar ne.