Bankai gyventojams atidėjo daugiau kaip 280 mln. eurų vertės paskolų grąžinimą

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, prisidėdamos prie pagalbos nuo COVID-19 nukentėjusiems gyventojams, nuo kovo vidurio iki dabar šalies kredito įstaigos savo klientams atidėjo daugiau kaip 280 mln. eurų vertės būsto paskolų grąžinimą.

Atsižvelgdami į situaciją, š. m. liepą LBA nariai ir kitos šalies finansų įmonės iki š. m. rugsėjo 30 d. pratęsė paskolų moratoriumo taikymo laikotarpį, kad susidūrusieji su COVID-19 iššūkiais turėtų daugiau laiko atidėti turimų paskolų grąžinimą be ilgų procedūrų, palūkanų keitimo bei sutarčių peržiūros.

Moratoriumas dėl laikino kredito įsipareigojimų atidėjimo privatiems klientams LBA narių inicijuotas š. m. balandį, atsižvelgus į šių metų pirmąjį ketvirtį susiklosčiusios ekonomikos situacijos neapibrėžtumą ir siekiant supaprastinti paskolų atidėjimo procesą.

Moratoriumu įsipareigota, nekeičiant sutarties sąlygų ar palūkanų, suteikti galimybę visiems privatiems klientams būsto paskolų įmokas atidėti iki vienerių metų, o lizingo ir vartojimo kreditų – iki pusmečio.

LBA pakvietė prie jo jungtis kitus rinkos dalyvius. Iki dabar prie šio moratoriumo prisijungė dar 10 jai nepriklausančių finansų įmonių.

Paskolos atidėjimas nėra taikomas automatiškai – dėl jo reikia kreiptis į savo finansų paslaugų teikėją.

Vadovaujantis moratoriumu, visiems fiziniams asmenims, kurie iki karantino pradžios tvarkingai mokėjo įmokas, tačiau dėl koronaviruso situacijos susidūrė su finansiniais sunkumais, neteko darbo ar dalies pajamų, iki 12-os mėnesių gali būti atidėtas pagrindinės būsto paskolos dalies mokėjimas.

Vartojimo kreditams ir lizingui kredito įstaigos moratoriumo periodu taiko atidėjimą iki pusės metų. Šiuo laikotarpiu klientui liks mokėti tik palūkanas ar kitus periodinius mokėjimus.

Individualiai sprendžiama tik dėl tų klientų, kurie jau iki 2020 m. kovo 16 d. turėjo reikšmingų bei įsisenėjusių finansinių problemų, vėlavimų ar nemokų.