Kad pažintis nevirstų nusikaltimą: patariama būti budriems internete

Artėjanti šv. Valentino diena – dar viena proga skirti daugiau dėmesio savo mylimiesiems arba užmegzti naują pažintį. Pavyzdžiui, internetu. Tačiau juo mielai naudojasi ir finansinius nusikaltimus rezgantys sukčiai. Lietuvos bankų asociacijos saugumo ekspertai primena, kokių atsargumo priemonių imtis, siekiant išvengti romantika dangstomų finansinių apgavysčių.

Dažniausiai šis būdas sutinkamas internetinėse pasimatymų svetainėse, tačiau, siekdami užmegzti kontaktą, sukčiai dažnai pasinaudoja ir socialiniais tinklais arba elektroniniu paštu.

Įtarimų kils neiškart, juolab tikintis geriausio. Pradžioje – romantiškas susirašinėjimas, vėliau – prašymai pasidalyti savo intymiomis nuotraukomis ar vaizdo įrašais, tada – šantažas, prašant pervesti pinigų, arba, dar blogiau, patarpininkauti pervedant jų trečiajam asmeniui. Tad dalintis informacija, kuri gali tapti kompromituojančia, virtualioje aplinkoje visai nereikėtų.

Anot Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidento Manto Zalatoriaus, Lietuvoje veikiantys bankai – ne tik griežtai reguliuojamas, tačiau ir skaidrus bei atsakingas sektorius, skiriantis didžiulį dėmesį tiek klientų lėšų, tiek procesų saugumui. Tačiau kuo toliau, tuo didesnę reikšmę įgyja pačių klientų sąmoningumas.

„Bankai laikosi griežčiausių prevencijos standartų pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo srityje, – akcentavo M. Zalatorius. – Tačiau, pasitikėdami profesionalais, turime ugdyti ir savo finansinį raštingumą, taip pat – ir mokytis atpažinti galimą sukčiavimą, su kuriuo kiekvienas interneto naudotojas gali susidurti bet kada.“

Dalinamės Europolo Europos saugumo elektroninėje erdvėje centro (EC3) ir Europos bankų federacija ekspertų rekomendacijomis, kaip atpažinti sukčius ir išvengti skaudžių pasekmių:

  1. Nepasiduokite emocijoms. Su naujuoju susirašinėjimo draugu ar drauge bendraujate porą savaičių, tačiau jau sulaukiate liepsningų prisipažinimų įsimylėjus? Nesileiskite užvaldomi iliuzijų ir pasistenkite galvoti blaiviai. Saugumas – pirmiausia.
  2. Fiksuokite ženklus. Rašybos klaidos, anketa, kurios duomenys neatitinka to, ką pasakoja naujasis pažįstamas ar pažįstama, į nuoseklią istoriją nesugulančios istorijos apie savo gyvenimą, vis „nulūžtanti“ vaizdo kamera, neleidžianti pasikalbėti realiu metu... Neieškokite pateisinimų, kai melas bado akis.
  3. Asmens duomenys tik jūsų. Saugokitės prašymų pervesti pinigų, neteikite savo mokėjimo kortelių, interneto bankininkystės duomenų, asmens dokumentų kopijų.
  4. Nesutikite atlikti pavedimų kito asmens vardu. Iš pažiūros nekaltas veiksmas gali paversti jus pinigų plovimo schemos dalimi, o pinigų plovimas yra nusikaltimas. Nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės.
  5. Supratę, jog tapote auka, nutraukite bendravimą, tačiau, jeigu įmanoma, išsaugokite visą komunikaciją. Kreipkitės į teisėsaugą, o jeigu pateikėte ir savo banko sąskaitos duomenis - susisiekite su savo banku.