Festivalyje „Būtent!“ – LBA ekspertų įžvalgos ir iniciatyvos

Rugsėjo 6–7 d. Birštono kurorte vyks trečiasis diskusijų festivalyje „Būtent!“, kuriame laukiama ir jau antrąkart renginyje dalyvaujančios Lietuvos bankų asociacijos (LBA) ekspertų iniciatyvų bei pasisakymų aktualiomis temomis.

Antrąją festivalio dieną, rugsėjo 7 d., šeštadienį, 16 val. diskusijų erdvėje „Europietiška Lietuva“ LBA prezidentas Mantas Zalatorius moderuos diskusiją „Kodėl mėgstame lietuvišką prekę, bet nemėgstame lietuviško verslo?“.

Paradoksas: tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai užsienio prekių ženklus vis dar vertina labiau nei lietuviškus, tačiau dažnas prisipažįsta, kad mieliau rinktųsi mūsų šalyje pagamintą prekę ar suteiktą paslaugą, nei jos užsienietišką analogą. Kas lemia šią situaciją?

Lietuviškos reputacijos tema M. Zalatorius, sukaupęs 25-erių metų patirtį tarpkultūrinėje aplinkoje konsultuodamas verslininkus bei vadovaudamas įvairaus dydžio komandoms, kalbins bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ generalinį direktorių Mantą Bartušką, prekybos tinklo „Maxima“ generalinę direktorę Kristiną Meidę ir „Western Union“ operacijų centrui Lietuvoje vadovaujantį Šarūną Šuipį.

17.30 val. diskusijų erdvėje „Idėjų Lietuva“ estafetę perims LBA analizės vadovas Vilius Tamkvaitis. Savo sumanyta tema „Ekonominė mintis Lietuvoje: kada turėsime savo Nobelio premijos laureatą?“ jis kalbins ekonomistą, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoją dr. Raimondą Kuodį, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektorių dr. Dalių Misiūną, ekonomikos ir inovacijų viceministrą dr. Marių Skuodį, „Swedbank“ vyriausiąjį ekonomistą dr. Nerijų Mačiulį bei Vilniaus licėjaus ekonomikos mokytoją ekspertę Daivą Strielkūnienę. Diskusija bus tiesiogiai transliuojama naujienų portale Delfi.lt.

Žmonės nuolat mokosi ko nors naujo – dažniausiai todėl, kad tai, ką jie išmoko vakar, buvo klaidinga, pastebėjo vienas įžvalgus XX a. autorius. Anot V. Tamkvaičio, atkūrus nepriklausomą Lietuvos valstybę, toks likimas ištiko daugelį humanitarinių bei socialinių mokslų, sovietmečiu nukentėjusius dėl ideologijos spaudimo.

Šiuo metu ekonomikos mokslo perspektyvos priklauso, regis, tik nuo mūsų pačių kūrybingumo ir ambicijų integruotis į Europos bei pasaulio mokslo bendruomenę. Tačiau vizija be įgyvendinimo tėra haliucinacija – rezultatams pasiekti vargiai užtektų vien skambių pareiškimų. Nagrinėjant sistemiškai, žvilgsnis krypsta į ugdymo ir studijų sistemą, finansinio išprusimo ugdymą, viešąjį ekonomikos diskursą. Žvelgiant plačiau, istorija prašosi įdirbio ir tradicijos.

Diskusijos dalyviai aptars, kokį tikslą turime išsikelti ugdydami ekonomikos mokslo talentus, kokie veiksniai yra lemiami ekonominės minties sklaidai ir kada pagaliau turėsime savo ekonomikos Nobelio premijos laureatą.

Šiemetiniame festivalyje „Būtent!“ bus surengta per 90 diskusijų įvairiausiomis temomis – nuo verslo iki ateities technologijų. Į verslo, mokslo, kultūros, nevyriausybinių organizacijų, politikos atstovų ir kitų visuomenės narių susitikimą, planuojama, susirinks per 8000 dalyvių. Trečius metus organizuojamo renginio lankytojai galės rinktis iš daugiau nei 100 diskusijų, kuriose dalyvaus virš 350 pranešėjų – įvairių sričių atstovų – iš Lietuvos ir užsienio.

Diskusijų maratoną įveikti padės partnerių organizuojamos pramogos, filmų peržiūros, koncertai ir t. t.

Visiems atviras ir nemokamas festivalis „Būtent!“ yra vienas iš 9 Šiaurės ir Baltijos šalių demokratijos festivalių šeimos narių ir Tarptautinės demokratijos festivalių asociacijos steigėjų. Jo organizatoriai įsitikinę, jog aukšta diskusijų kultūra padeda visuomenei susitarti dėl valstybės raidos prioritetų ir lemia geresnę priimamų sprendimų kokybę. Siekiama, kad festivalio lankytojai galėtų ne tik klausytis, įsitraukti į diskusijas, bet ir patogiai, gerai bei prasmingai praleisti laiką.