Asociacijos sumanytuose susitikimuose – apie finansavimo mitus ir faktus

185 mln. eurų – vaistinių tinklo plėtrai užsienyje, 95 mln. eurų – transporto parkui atnaujinti, 10 mln. eurų – medicinos priemonių sandėliui ir įrangai: Lietuvoje veikiantys bankai pastaraisiais metais finansavo ne vieną ambicingą šalies įmonių projektą. Tačiau pinigų paieškos gali tapti ir iššūkiu. Mitams, siejamiems su verslo finansavimu, aptarti skirtas ketvirtadienį, spalio 10 d., Šiauliuose startavęs Lietuvos bankų asociacijos (LBA) susitikimų su regionų verslininkais ciklas „Tam davė, o...“.

Bankus bei kitas šalies kredito ir finansų įstaigas vienijančios LBA iniciatyvai pradėti pasirinkti Šiauliai, kur prieš 30 metų įkurta pirmoji Lietuvoje regioninė pramonininkų asociacija. Šio krašto gamybos sektoriuje šiuo metu dirba per 15 000 specialistų, jo metinė apyvarta viršija 700 mln. eurų.

Anot susitikime dalyvavusių Šiaulių pramonininkų, verslo aktualijų informacijos srautas – didžiulis, o siekiant priimti tinkamus sprendimus, būtina susidaryti kuo platesnį situacijos vaizdą. „Aptartų temų spektras – nuo geopolitinių rizikų iki principinių nuostatų, susijusių su finansiniais įsipareigojimais – atskleidžia, kiek įvairiausių veiksnių gali lemti verslo rezultatus. Žvilgsnis iš šalies ir ekspertų įžvalgos yra labai vertingos“, – po renginio sakė Šiaulių pramonininkų asociacijos (ŠPA) prezidentas Alvydas Stulpinas.

Šalies įmonės nestovi vietoje: LBA fiksuoja nuolat augantį finansavimo poreikį, ypač – šalies regionuose. Paskolas yra mėginusios gauti 66 proc. įmonių, įsikūrusių ne didžiuosiuose šalies miestuose. LBA atliktos analizės duomenimis, verslo finansavimas nuo 2015-ųjų auga vidutiniškai 10 proc. kasmet, o šiuo metu jo portfelis vertinamas 13,02 mlrd. Eur.

Nepaisant to, kad lietuviškas verslas turi savo tradiciją ir nestokoja gerosios praktikos pavyzdžių, finansavimo sritis tebėra apaugusi mitais. Šiemet LBA surengtoje verslininkų apklausoje net 58 proc. respondentų, kurie nė nebandė ieškoti lėšų savo projektams, nurodė manantys, kad gauti banko paskolą būtų sunku arba labai sunku. Tik 8 proc. įmonių, kurios nemėgino gauti bankų finansavimo, mano, kad tai yra lengva.

„Bankų misija – padėti šalies žmonėms ir verslui augti. Todėl norime padėti rasti atsakymus į kylančius klausimus ir pateikti informacijos, – sakė Mantas Zalatorius, LBA prezidentas. – Ciklo pavadinimas „Tam davė, o...“ užduoda toną atviram ir nuoširdžiam pasidalijimui patirtimi – jo siekiame suprasdami, kad Lietuva nėra vien sostinė, o mūsų šalies regionai turi ir panašių, ir skirtingų rūpesčių.“

Artimiausiuose LBA planuose – susitikimai su Kauno bei Panevėžio, vėliau – ir kitų miestų verslo atstovų bendruomenėmis.