Verslui finansuoti vis dažniau renkamasi lizingą

Lizingo populiarumas nuosekliai auga: paslaugą pasitelkia atsinaujinti bei plėstis pasirengusios įmonės, rodo Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenys. Bendras lizingo portfelis antrąjį šių metų ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, augo 19 proc. ir artėjo prie 3 mlrd. eurų, o nuo metų pradžios pasirašytų sutarčių finansuojama vertė padidėjo 24 proc. ir jau siekia beveik 1 mlrd. eurų.

Vienos iš aktyviausių lizingo sandorių šalių tebėra transporto bei logistikos paslaugų teikėjai, reguliariai atnaujinantys savo krovininių automobilių parką. Kelių transporto priemonių lizingo sutarčių, pasirašytų šių metų antrąjį ketvirtį, finansuojama vertė, lyginant su atitinkamu laikotarpiu pernai, augo 25 proc. ir šiuo metu sudaro 454,6 mln. Eur.

Dar viena jau kuris laikas stebima ryški tendencija – tvarus lengvųjų automobilių lizingo apimčių augimas, kuris, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šių metų antrąjį ketvirtį siekęs 13 proc. Automobilių lizingo paslaugą mielai renkasi tiek įmonės, tiek privatūs asmenys.

Nuo jų neatsiliko gamybos ir apdirbimo pramonė – įrangos ir įrengimų lizingo apimtys tuo pačiu laikotarpiu augo 20 proc. Atskirose kategorijose stebimi ypač dideli šuoliai: pavyzdžiui, pasirašytų gaminimo įrenginių lizingo sutarčių vertė augo net 36 proc.

Daugeliu analogiškų atvejų lizingo paslauga konkuruoja su paskolomis. Pasak Laimono Belicko, LBA lizingo komiteto pirmininko, pastebima tendencija, kad, prieš pasirinkdamos, įmonės nuodugniai pasidomi jų skirtumais. Esminis – pasirinkus lizingą, turto juridinis savininkas yra lizingo bendrovė, paskolos atveju – pats turtu besinaudojantis asmuo ar įmonė.

„Praktiškai tai reiškia, kad lizingo paslaugas teikianti bendrovė gerai pažįsta finansuojamo turto rinką, išmano ekonomines sąlygas ir gali pateikti optimalų pasiūlymą klientui , – sakė L. Belickas. –  Žvelgiant iš pastarojo perspektyvos, sudarant lizingo sandorį, užtikrinimo priemonė yra pats turtas, tad šis pasirinkimas yra lankstus – vertinant visus įmonės įsipareigojimus, nereikia peržiūrėti esamos užstatų struktūros. Visa tai sudaro palankias aplinkybes verslo plėtrai.“