Nuo liepos 1-osios įsigalios nauja, paprastesnė hipotekos ir įkeitimo sandorių įteisinimo tvarka

Liepos 1 dieną įsigalios Civilinio kodekso pataisos, keičiančios hipotekos ir įkeitimo sandorių teisinio tyrimo tvarką – nuo šiol hipotekos ir įkeitimo sandorių teisėtumą tikrins ir tvirtins tik notaras. Kadangi hipotekos ir įkeitimo sandorių forminimo ir registravimo procedūros užtrunka, Lietuvos bankų asociacija bankams ir jų klientams paskutinėmis senosios tvarkos galiojimo dienomis rekomenduoja vengti sandorių tvirtinimo ir tokiu būdu išvengti galimų nesklandumų.

„Naujasis kelias yra tiesesnis ir platesnis, o tai reiškia, kad procesas užtruks kur kas trumpiau ir bus aiškesnis. Notarams registruoti sandorius Hipotekos registre turėtų užtekti vienos dienos. Be to, iki šiol įkeisti turtą buvo galima tik pagal nustatytos formos lakštą, po pataisų įsigaliojimo lakšto nebelieka, o kiekvienas įkeitimas tampa sandoriu, kurio sąlygas pagal Civilinį kodeksą nustato sandorio šalys. Taigi, pats įkeitimas tampa lankstesniu ir universalesniu instrumentu“, - pažymėjo Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas.

Pagal anksčiau galiojusią tvarką, sandorių teisėtumą tikrindavo ir tvirtindavo ir notarai, ir hipotekos teisėjai, kurie dar peržiūrėdavo prašymus ir tikrindavo, ar hipotekos lakštai surašyti tinkama forma ir laikantis įstatymo – tokia procedūra užtrukdavo iki 3 dienų ar net ilgiau. Nors hipotekos teisės ir toliau bus registruojamos Hipotekos registre, tačiau sutartinei hipotekai įregistruoti nebereikės teismo dalyvavimo – notaras duomenis apie hipotekos sandorį Hipotekos registrui perduos elektroniniu būdu, o šio registro tvarkytojas – susijusiems registrams. Kadangi nereikės daryti visų dokumentų notarinių kopijų, įkeitimo procesas turėtų būti pigesnis.

„Tačiau pereinamuoju laikotarpiu didėja rizika, kad įkeitimo procesų įteisinimo procedūros bus pradėtos galiojant senai tvarkai, o užbaigtos jau po liepos pirmosios, todėl būtų kur kas racionaliau šią savaitę tiesiog susilaikyti nuo tokių veiksmų“, - akcentavo S.Kropas

Civilinio kodekso pataisomis taip pat nutarta įtvirtinti nuostatą, leidžiančią įkeisti įmonę kaip turtinių teisių kompleksą arba įmonės dalį. Įmonės hipotekai bus nustatomos specialios hipotekos nustatymo ir išieškojimo iš įmonės taisyklės, o tai reiškia, kad verslininkai gali gauti paskolas rizikuojant verslu, kurio naudai imamas kreditas, o ne visu savo turtu.

Tipinės hipotekos ir įkeitimo sutartys