Lietuvos bankų asociacija skatins dažniau atsiskaityti mokėjimo kortelėmis

Kitą savaitę šalyje startuoja Lietuvos bankų asociacijos šviečiamoji kampanija, skirta paskatinti žmones už pirkinius ir paslaugas dažniau atsiskaityti mokėjimo kortelėmis. Nors šalies gyventojai turi per 4 milijonus kortelių, tyrimai rodo, jog dėl informacijos stokos ir dėl to esančių įvairių baimių lietuviai šia atsiskaitymo alternatyva naudojasi dvigubai mažiau nei vidutiniškai ES gyventojai.

 "Tyrimai rodo, jog pagrindinės priežastys, stabdančios aktyvesnį naudojimąsi mokėjimo kortelėmis, yra informacijos stoka apie jas – kaip jos veikia, ar atsiskaityti jomis saugu, kaip kontroliuoti savo lėšas. Todėl įgyvendindami šią kampaniją norime atsakyti į žmonėms rūpimus klausimus ir pateikti daugiau informacijos apie kasdienį naudojimąsi mokėjimo kortelėmis", – sakė kampaniją inicijuojančios Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas.

Pasak jo, šalyje yra neproporcingai mažas atsiskaitymų mokėjimo kortelėmis lygis, o jų populiarinimas padėtų didinti ir elektroninius atsiskaitymus apskritai. "Pačių kortelių lietuviams populiarinti nereikia – Lietuvoje gyventojai jų dažnai turi net ne po vieną, tačiau jomis atlieka vos 2,3 operacijos per mėnesį. Pagal kortelių naudojimą atsiliekame nuo kaimynų estų 4 kartus, nuo latvių – 1,5 karto, nuo ES vidurkio – daugiau kaip 2 kartus. Taigi akivaizdu, kad lietuviai neišnaudoja visų savo turimo atsiskaitymo kanalo privalumų. Tikimės mažinti šį atotrūkį, populiarindami saugų, greitą ir patogų atsiskaitymo būdą", – sakė S. Kropas, komentuodamas Europos Centrinio Banko pateikiamą atsiskaitymų statistiką.

 LBA vadovo teigimu, bankai šį siekį yra pristatę ir Lietuvos bankui. Aptarta, kad mokėjimo kortelių ir kitų elektroninių atsiskaitymų alternatyvų populiarinimas bankams leis palaikyti žemesnius šių paslaugų įkainius. Klientams atsiskaitymas mokėjimo kortelėmis naudingas, nes padeda patogiai ir saugiai atsiskaityti: tinkamai saugant PIN kodą ir užblokavus kortelę, praradimo atveju praktiškai neįmanoma pasinaudoti svetima kortele,  kortelių sąskaitų išklotinės padeda geriau kontroliuoti savo biudžetą, o likučius lengvai gali pasitikrinti bet kuris turintis po ranka mobilųjį telefoną.

Lietuvos bankų duomenimis, pastaraisiais metais išduotų mokėjimo kortelių skaičius šalyje išlieka gana tolygus, jų pirmąjį šių metų ketvirtį buvo daugiau kaip 4,2 mln.  2011 m. pirmojo ketvirčio duomenimis, kortelių apyvarta buvo 6,94 mlrd. lt – 10,5 proc. didesnė negu tuo pačiu laikotarpiu pernai; 5,78 mlrd. arba 83 proc. šių operacijų buvo pinigų išgryninimas bankomatuose. Šiuo metu šalyje veikia per 1,5 tūkstančio bankomatų, o atsiskaityti kortele Lietuvoje galima beveik 37 tūkstančiuose taškų.  

Šviečiamąją kampaniją atsiskaitymams mokėjimo kortelėms populiarinti iniciavo Lietuvos bankų asociacija ir visi jos nariai, išduodantys mokėjimo korteles. Kampanijai organizuoti pasirinktas kūrybinės agentūros "Ogilvy", komunikacijos konsultantų "VRP | Hill & Knowlton" ir žiniasklaidos planavimo agentūros "Mediahouse" konsorciumas.