LBA prezidento S. Kropo Lietuvos bankų rugpjūčio mėnesio rodiklių komentarai

  • Rugpjūtis Lietuvos bankų sistemoje pažymėtas žodžiu „stabilumas“ teigiama prasme. šiek tiek augo ir paskolų,  ir indėlių portfeliai, o tokie ramūs pokyčiai džiugina. 
  • Bendrasis paskolų portfelis, kiek nusekęs vasaros pradžioje, rugpjūtį padidėjo 173,8 mln. litų ir siekė 58,9 milijardo. Paskolų portfelio svyravimuose kol kas nematyti aiškios tendencijos, todėl ir rimtesnių išvadų daryti nevertėtų.  
  • Tuo tarpu indėlių suma per mėnesį išaugo net 454,1 mln. litų, o portfelio vertė pasiekė 43,5 mlrd. litų. Tačiau indėlių portfelį pūtė labai sparčiai augančios įmonių sąskaitos – einamosiose juridinių asmenų sąskaitose per mėnesį atsirado 357,6 mln. litų daugiau nei buvo. Tai liudija apie gerėjančius įmonių rodiklius ir mažėjančias apyvartinių lėšų stygiaus problemas. 
  • Gyventojų sąskaitos po truputį seko, kas būdinga visam vasaros laikotarpiui. Tačiau toks elgesys racionalus, nes prasidėjus finansų krizei dauguma žmonių taupymui skirtus pinigus nukreipė į, jų manymu, saugiausią įrankį – indėlius. Viena vertus, tai rodo pasitikėjimą bankais, kita vertus, sparčiai auganti indėlių pasiūla  turėjo įtakos indėlių palūkanoms, kurios tolydžio mažėjo. Be to, pradėjus rastis daugiau laisvų lėšų ir pagerėjus lūkesčiams, atsirado poreikis ieškoti alternatyvių investavimo instrumentų ar tiesiog išleisti dalį santaupų vartojimui. Matyt, tai šiuo metu ir vyksta. 
  • Birželį naujų būsto paskolų suma vėl persirito per šimtą milijonų ir siekė 102,3 mln. litų. šiemet tai jau tampa įprastu reiškiniu, kurio tvarumą patvirtina ir nekilnojamojo turto rinkos dalyvių planai pradėti naujus projektus. 
  • Taigi, rugpjūtis buvo palyginti ramus mėnuo su pliuso ženklu. Belieka tikėtis, kad rudenį prasidėjusios politinės batalijos nesugriaus tvirtėjančio stabilumo statinio.