LBA prezidento S. Kropo Lietuvos bankų balandžio mėnesio rodiklių komentarai

  • Atrodytų, kad balandis niekuo neišsiskyrė šių metų pirmųjų mėnesiu kontekste, tačiau panagrinėjus atidžiau peršasi išvada, kad pokyčiai mikro lygmenyje visgi vyksta. Pirmiausia, šiek tiek keičiasi taupymo tendencijos, o naujų būsto paskolų rinkoje antrą mėnesį paeiliui fiksuojami gerai matomas augimas. 
  • Kaip jau įprasta, bendrasis paskolų portfelis per mėnesį sumažėjo, tačiau balandžio rezultatas siekė 322,4 mln. litų ir toks pokytis, kelių mėnesių kontekste,  atrodo gan nedidelis. 
  • Kaip jau įprasta, bendra indėlių suma per mėnesį vėl padidėjo (nuo 41,4 iki42,2 mlrd. litų), tačiau indėlių struktūros pokyčiai kiek neįprasti. Tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys tuštino terminuotąsias sąskaitas (atitinkamai 179,7 ir 139,1 mln. litų), tačiau sparčiai pildė indėlių iki pareikalavimo portfelius (atitinkamai 163,6 ir 825,8 mln. litų). Galima būtų manyti, kad tiek gyventojai, tiek įmonės išlaisvina lėšas kitokioms reikmėms, įskaitant ir alternatyvius investavimo instrumentus, todėl santaupų perskirstymas fiksuotas ir kovą. 
  • Indėliai Lietuvos bankuose balandį sudarė 70,9 proc. paskolų portfelio. Toks santykis rodytų, jog bankinė sistema vis geriau apsirūpina paskoloms reikalingais resursais iš indėlių ir skolinimosi poreikis mažėja. Kita vertus, norėtųsi kad  indėlių ir paskolų portfeliai augtų panašiu tempu, išlaikant dabartinę proporciją.  Tuo tarpu kol kas portfelių kitimo tendencijos išlieka priešingos. 
  • Kovą Lietuvos bankų sistema išdavė 91,8 mln. litų vertės naujų būsto paskolų, o balandį šis skaičius buvo dar įspūdingesnis – 110,9 mln. litų. Nors tai tolo gražu neprimena 2007-2008 metų, kai per mėnesį būdavo pasiskolinama ir po 500 mln. litų, pastaraisiais mėnesiais naujų paskolų būdavo išduodama maždaug 60-70 milijonų litų, todėl pagyvėjimas gerai matomas.  Belieka tikėtis, kad tai ne trumpalaikė  reakcija, kurią sukėlė bankų rinkodarinės akcijos. Kita vertus, tolesnį būsto paskolų rinkos pagyvėjimą gali numarinti teisinės aplinkos pokyčiai, galintys didinti bankų riziką ir keisti nusistovėjusias žaidimo taisykles. Stabilumas yra bet kokių tvarių pokyčių bankinėje sistemoje būtina sąlyga.