LBA prezidento S. Kropo Lietuvos bankų birželio ir liepos mėnesių rodiklių komentarai

  • Du karščiausi vasaros mėnesiai bankų sistemoje buvo palyginti ramūs, fiksuojant jau anksčiau pastebėtus nedidelius būsto paskolų rinkos ir bankų klientų elgsenos pokyčius taupant. Be to, bendrasis indėlių portfelis Lietuvos bankuose liepos mėnesį pirmą kartą istorijoje viršijo 43 mlrd. litų.
  • Tuo tarpu bendrasis paskolų portfelis, birželį trumpam išaugęs 85,9 mln. litų, liepą vėl susitraukė 557,1 milijono ir bendras neigiamas paskolų balansas per du mėnesius sudarė 471,2 mln. litų, o bendra portfelio vertė siekė 58,7 mlrd. litų.
  • Bendra indėlių suma per du mėnesius išaugo net 693,6 mln. litų, o portfelio vertė pasiekė 43,05 mlrd. litų. Tačiau indėlių pildymosi liūto dalis atiteko tiek fizinių, tiek juridinių asmenų sąskaitoms iki pareikalavimo. Ilgalaikiam taupymui skirtose terminuotose sąskaitose vyravo nutekėjimo tendencijos, išskiriant liepą, kai juridiniai asmenys savo terminuotąsias sąskaitas papildė 80,9 mln. litų. Panašus bankų klientų elgesys fiksuojamas jau penkis mėnesius, kas leidžia daryti dar nedrąsią prielaidą, kad Lietuvos gyventojų lūkesčiai gerėja ir jie laiko lėšas vartojimui arba planuoja kitas investicijas. Gerai nuteikia ir įmonių einamosios sąskaitos, kuriose lėšų daugėjo tiek birželį, tiek liepą.
  • Birželį vėl buvo pagerintas šių metų naujų būsto paskolų rekordas, kai per mėnesį išduotų naujų paskolų suma viršijo 119 mln. litų. Liepą naujų paskolų suma buvo kuklesnė – 93 mln. litų – tačiau ir šis rezultatas nepakerta rinkoje pastaruoju metu atsiradusio optimizmo daigelių.
  • Svarbu paminėti, kad kiek optimistiškesnes bankų ir jų klientų nuostatas birželį ir liepą galėjo nulemti ir aprimusios politikų diskusijos dėl bankų veiklą ir jų santykius su klientais reguliuojančių įstatymų, kurie galėtų turėti neigiamos įtakos vertinant skolinimo verslui ir gyventojams riziką. Pasibaigus atostogoms, diskusijos greičiausiai atsinaujins.