Lietuvos bankų asociacija: bankų pelną didina pigūs, o ne brangūs kreditai

Lietuvos bankų asociacija yra ne kartą dalyvavusi viešose diskusijose apie VILIBOR (tarpbankinių paskolų palūkanų) prigimtį, skaičiavimo ypatumus ir priežastis, kurios lėmė staigų palūkanų šuolį praėjusių metų pabaigoje. Tačiau viešojoje erdvėje vykstantys svarstymai rodo, jog VILIBOR mitas vis dar gyvybingas - ypač teiginiai apie tai, kad   tarpbankinės rinkos palūkanos naudingos bankams ir neša šiems didžiulį pelną ir kad  VILIBOR rodikliai gali būti bankų susitarimo rezultatas. Viešai prieinami duomenys rodo, kad ketvirtąjį praėjusių metų ketvirtį Lietuvoje veikiančių bankų pelno nuosmukis buvo didžiausias per pastaruosius keletą metų. Tuo pat metu buvo fiksuotas didžiausias VILIBOR šuolis.

 

"Tokios tendencijos neturėtų stebinti, nes bankai uždirba tik tuomet, kai auga ūkis ir klesti verslas. Smarkiai išaugusios palūkanos reiškia staiga padidėjusią riziką ir mažėjančias skolinimosi apimtis ir paskolų portfelio kokybės blogėjimą. Augant palūkanoms bankų pelno šaltiniai senka, o ne atvirkščiai. Keista, kad visuomenė klaidinama neįvertinant šių faktų", - pažymėjo LBA prezidentas Stasys Kropas.

 

S.Kropas primena, kad paskolų palūkanos susideda iš trijų sudedamųjų: šalies rizikos, bankų maržos ir kredito rizikos.

 

Šiuo metu dėl pasaulyje kilusios finansų ir ekonomikos krizės blogėja ir mūsų šalies makroekonominė padėtis, o tai, savo ruožtu, blogina įvairių institucijų bei verslo rodiklius.  Akivaizdžiai yra padidėjusios šalies ir kredito rizikos, o tuo pat metu ir pinigų kaina.

 

Ekonomikai smarkiai traukiantis, bankai, atsakingi už savo verslą ir indėlius, kurių pritraukimo kaštai padidėjo. Bankai yra priversti griežtinti skolinimo sąlygas, skolinti tik ūkio subjektams, sugebėsiantiems gražinti skolą ir kurių pinigų srautai yra teigiami.

 

Iki šiol pasaulio finansų rinkose įtampa vis dar didelė, tolerantiškumas rizikai labai sumažėjęs, todėl ir palūkanos, nors pastaruoju metu šiek tiek krito, laikosi aukštame lygyje.

 

Visiškai suprantamas daugelio susirūpinimas dėl išaugusių skolų aptarnavimo kaštų ir nepasitenkinimas esama padėtimi. Tačiau nėra atsakinga, kai ta padėtimi norima naudotis, siekiant gauti papildomų politinių dividendų ir dar neatsakingiau, kai bandoma pastūmėti neatsakingiems veiksmams prieš kai kurias institucijas Lietuvoje. Taip tiktai provokuojamas  politinis nestabilumas, bloginama reitingų perspektyva ir mažinamos prielaidos galimam palūkanų normų mažėjimui. 

 

Taigi, bankai yra suinteresuoti pigiais kreditais, tačiau jų šaltinių kainą šiuo metu nulemiama netgi ne Lietuvoje, o tarptautinėse rinkose susiformavusi nuostatą šalių rizikos  atžvilgiu.

 

Reikėtų įvertinti ir tą faktą kad analogiškos tarpbankinės pinigų rinkos palūkanos Vengrijoje ir Latvijoje šiuo metu yra ženkliai aukštesnės nei Lietuvoje ir yra labai panašiame lygyje Estijoje.  Vadovaujantis ta pačia priežastine logika galėtume visiškai absurdiškai manyti, kad  taip yra dėl galimų bankų įvairiose šalyse kartelinių susitarimų. 

 

VILIBOR palūkanų ir bankų pelno kitimo palyginimas yra čia.