LBA prezidento S. Kropo komentarai dėl Lietuvos bankų 2009 sausio mėnesio rodiklių

1.       Metų pradžioje toliau ryškėjo praėjusių metų gruodį užfiksuotos tendencijos – bendrasis paskolų portfelis bankuose traukiasi, o indėlių - didėja. 

2.       Bendra klientams suteiktų paskolų suma nominalia verte mažėjo antrą mėnesį paeiliui.

3.       Tiek verslas, tiek gyventojai pinigus patiki bankams ir mažina vartojimo apimtis. 

 

-         Sausį bankuose daugėjo visų rūšių indėlių, išskyrus fizinių asmenų indėlius iki pareikalavimo. Galima manyti, kad tai lėmė mažėjančios visuomenės pajamos ir besikeičiantys vartojimo įpročiai – laisvas lėšas stengiamasi skirti taupymui. Fizinių asmenų terminuotųjų indėlių suma, palyginti su gruodžiu, padidėjo kiek daugiau nei 300 mln. litų iki 16,478 mlrd. litų, o palyginti su 2008 metų sausiu, 2,7 mlrd. litų.

-         Sausį, palyginti su praėjusių mėtų gruodžiu, bendra bankuose laikomų indėlių suma padidėjo 101 mln. litų ir siekė 38,289 mlrd. litų, tačiau portfelis vis dar buvo 817 mln. litų mažesnis nei pernai sausį (39,106 mlrd. litų).

-         Sausį taip pat augo juridinių asmenų terminuotųjų indėlių ir indėlių iki pareikalavimo suma. Tai rodo, jog verslas pamažu prisitaiko prie pasikeitusių sąlygų ir orientuojasi į taupymo režimą. Einamosiose sąskaitose laikomų įmonių pinigų augimas fiksuojamas pirmą kartą nuo pernai metų spalio.

-         Lietuvos bankuose sausį fiksuotas tolesnis paskolų portfelio traukimasis. Palyginti su gruodžiu, nominalioji paskolų portfelio vertė sumažėjo daugiau nei 200 mln. litų iki 71,04 mlrd. litų. Tačiau, palyginti su 2008 metų sausiu (60,646 mlrd.), portfelis vis dar yra daugiau negu 10 mlrd. litų didesnis.

-          Naujų paskolų išdavimo procesas sulėtėjo – sausį būsto paskolų išduota už 99,405 mln. litų – 5,5 karto mažiau nei pernykštį sausį (550,531 mln. litų). Vartojamųjų paskolų išduota 5,7 karto mažiau – 17,592 mln. litų (pernai sausį – 100,594 mln. litų).

-         Taigi, nepaisant didelių pokyčių šalies mokesčių sistemoje ir vis dar neslūgstančio nerimo dėl gilėjančios ekonominės krizės, sausio mėnesį šalies bankų sistema išliko stabili, o visuomenė bei verslas aiškiai pasuko taupymo ir labai atsargaus vartojimo kryptimi.