LBA prezidento S. Kropo komentarai apie Lietuvos bankų spalio mėnesio rodiklius

Spalio mėnesį Lietuvoje veikiantys bankai paskelbė savo trijų ketvirčių finansinius rezultatus, tačiau dėl atidėjinių blogoms paskoloms milijardą litų viršiję bendri nuostoliai neišgąsdino bankų klientų. Sistema jau įrodė galinti absorbuoti reikšmingus nuostolius, todėl jokių išsiskiriančių tendencijų spalį bankuose nefiksuota. Bendrasis paskolų portfelis vis dar traukiasi, o gyventojai mieliau taupo, nei vartoja.

- Rugsėjį paskolų portfelio traukimasis buvo gan reikšmingas, tačiau spalį procesas grįžo į šiemet įprastą vagą – bendra paskolų suma per mėnesį sumažėjo 198,37 mln. litų, o viso portfelio vertė siekė 64,34 mlrd. litų. Bankai toliau augino finansavimą savo įmonėms (+123 mln. litų) ir skolino finansų institucijoms (+86,5 mln. litų), tačiau tiek įmonės, tiek gyventojai savo paskolų portfelius mažino. Nepaisant to, kad paskolų portfelio traukimasis lėtėja, galima manyti, kad šiemet bendra paskolų suma sumažės kiek daugiau nei 10 proc. Galima pasiguosti bent tuo, kad portfelis tikriausiai mažės lėčiau nei per metus sumažės bendrasis vidaus produktas.

- Spalį Lietuvos įmonės gerokai patuštino einamąsias sąskaitas (-983 mln. litų) ir praktiškai neutralizavo rugpjūtį fiksuotą milijardinį šuolį. Fizinių asmenų einamosios sąskaitos sumenko vos 20,3 mln. litų.

- Atvirkščias vaizdas terminuotųjų indėlių sąskaitose - gyventojai taupymui papildomai skyrė 131,67 mln. litų, įmonės savo indėlius padidino 109,8 mln. litų. Pridedame grafike matyti, kad nuo metų pradžios gyventojų terminuotųjų indėlių suma padidėjo 3,1 proc., o indėlių mažėjimas fiksuotas tik balandį ir gegužę. Spalį indėlių portfelis didėjo penktą mėnesį iš eilės. Viena vertus, tai rodo, kad gyventojai turi pinigų ir pasitiki bankais, kita vertus, tai aiškus indikatorius, kad rinkoje vyrauja netikrumas ir žmonės tiesiog nelinkę leisti pinigų, o tai mažina vartojimą.

-Bendras fizinių, juridinių asmenų, valdžios institucijų ir finansų institucijų indėlių portfelis spalį palyginti su rugsėju, padidėjo 26,84 mln. litų iki 38,76 mlrd. litų.

- Spalį keli bankai pradėjo aktyviau teikti būsto paskolas. Naujų paskolų suma pirmą kartą nuo birželio viršijo 80 mln. litų ribą.

- Apibendrinant reikia pasakyti, kad ir spalį bankų sistemoje vyravo šiemet jau įprastos tendencijos – klientai bankais pasitiki, taupo pinigus ir riboja vartojimą.