LBA prezidento S. Kropo komentarai dėl Lietuvos bankų lapkričio mėnesio rodiklių

-          Lapkritis buvo reikšmingas mėnuo šalies bankininkystei dviem aspektais:

 

1.      Spalio mėnesį indėliai tekėjo iš bankų sistemos, bendras portfelis sumažėjo 6,4 proc. todėl lapkritis turėjo atsakyti į klausimą, ar tai yra ilgalaikė tendencija ir kiek šis procesas gali pakenkti sisteminiam stalbimui.

 

2.      Lapkritį buvo nacionalizuotas antrasis pagal dydį Latvijos bankas, šį procesą kaimyninėje šalyje lydėjo nemenka indėlininkų panika ir gandai, todėl galima buvo tikėtis papildomų grėsmių ir Lietuvos bankinei sistemai.  

 

-         Rezultatai rodo, kad Lietuvos bankų sistema atlaikė išbandymą geriau nei buvo galima tikėtis, o gyventojai ir verslas bankais pasitiki. Lapkritį dar fiksuotas indėlių portfelio mažėjimas, tačiau, palyginti su spaliu, jis buvo nereikšmingas (178 mln. litų, arba 0,4 proc.).

 

-         Kaip ir spalį, didžioji dalis neigiamo indėlių balanso teko indėliams iki pareikalavimo. Fiziniai ir juridiniai asmenys atsiėmė 533 mln. litų. Tačiau bankams pavyko įrodyti, kad taupyti šiuo metu apsimoka – fizinių asmenų terminuotųjų indėlių portfelis išaugo 364,5 mln. litų. Tam turėjo įtakos ir išaugusios indėlių palūkanos, ir gyventojų noras geriau pasirengti galimiems neigiamiems ekonomikos pokyčiams.

 

-          Einamosios sąskaitos tuštėjo dėl rinkoje nesisklaidančio nerimo, verslas ir toliau stengiasi verstis iš savų lėšų, stengiasi grąžinti kreditus. Gyventojų laikomas lėšas tiesiogiai veikia tradiciškai metų pabaigoje išaugančios išlaidos bei šiemet mažėjančios įplaukos: vėluojantys atlyginimai,  sutaupytos premijos. Taip pat, kaip rodo duomenys, emigrantai gali mažiau paremti Lietuvoje gyvenančius artimuosius. Tuo tarpu juridinių asmenų lėšoms įtaką daro sudėtingesnė šalies ekonominė situacija šiek tiek vėluojantis Valstybės sektoriaus finansavimas, dėl kurių mažėja ir verslo apimtys bei plėtra, stringa atsiskaitymai tarp įmonių.

 

-         Lapkritį rinkoje sudėtinga situacija tarpbankinėje rinkoje, apsunkino skolinimą, tačiau  tai netapo stabdžiu skolinimui bankų klientams. Lapkritį bendras bankų paskolų portfelis padidėjo 979,75 mln. litų iki 71,998 mlrd. litų.   Įdomu tai, kad paskolų portfelio augimo sparta auga jau trečią mėnesį paeiliui.

 

Taigi, galima konstatuoti, kad lapkritį Lietuvos bankų sistema išvengė vidaus ir išorės panikos apraiškų ir veikė stabiliai.